Yliopiston etusivulle Suomeksi På svenska In English
Helsingin yliopisto Eurooppalainen huippuyliopisto
 

Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852

Etusivu > Henkilötiedot

Sisältö:

Muut matrikkelit:

Henkilötiedot

14.8.1804 aktuaari Anders Häggroth 11873. * Taipalsaarella 9.2.1784. Vht: Taipalsaaren kirkkoherra Anders Häggroth 8710 (yo 1767, † 1802) ja Hedvig Elisabet Orraeus. Tallinnan lukion oppilas 1800 – 1802. Viipurin kuvernementinhallituksen kanslisti 1802. Oikeuskollegion aktuaari Pietarissa s.v. Ylioppilas Turussa 14.8.1804 [Häggroth, And. Wib.] _ 911. Viipurilaisen osakunnan jäsen 14.8.1804 [1804] d. 14 Augusti \ Anders Haeggroth \ 9/2 1784 \ Prost \ Taipalsari \ Prestvigd i Wiborg 1806. Todistus Venäjän puolella ordinaation hakemista varten registratuurassa 29.6.1805. Vihitty papiksi Haminan hiippakunnassa 8.9.1805. — Taipalsaaren kappalaisen apulainen 1805. Joutsenon kappalainen 1808. Varapastori 1812. † Joutsenossa 24.11.1820.

Pso: 1810 Katarina Kristina Zilliacus tämän 1. avioliitossa († 1828).

Pson seur. aviomies: Raudun kirkkoherra Vilhelm Löfberg 12662 (yo 1813, † 1836).

Lanko: henkikirjuri, kuvernementinsihteeri Petter Vilhelm Zilliacus 12687 (yo 1814, † 1839).

Viittauksia: HYK ms., Index s. 79b; HYK ms., Viip. osak. matr. II #1368; HYKA TAA Da, Konsistorin registratuura 1805; KA Collianderin kokoelma, Suomen kirkon paimenmuisto #1172. — V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 458 (CLVI); S. Haltsonen (toim.), Viipurilaisen osakunnan nimikirja II 1793–1828 (1968) s. 202. — M. Akiander, Herdaminne I. BNF 13 (1868) s. 304; L. Ahla, Poimintoja euralaisesta Nuorante-suvusta. Satakunta 12 (1946) s. 23; K. Väänänen, Vanhan Suomen papisto. SKHST 95 (1975) #122.

Lähdeviite

Yrjö Kotivuori, Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852: Anders Häggroth. Verkkojulkaisu 2005 <https://ylioppilasmatrikkeli.helsinki.fi/henkilo.php?id=11873>. Luettu 19.9.2019.

Ks. myös viittausohje.

Näytä / piilota lisätiedot

Tiedot Laguksen ja Carpelanin matrikkeleissa

Häggroth, And. Vib. p. 911 || Vib. 1368: 14.8.1804. Hans far p. 505. Född 9.2.1784. Gymnasist i Reval. Kanslist vid guvernementsstyrelsen i Viborg 1802. Aktuarie vid justitie kolleg. s. å. Betyg 29.6.1805 till pvg i hemorten (10.9). Kpl i Joutseno 1808. Vicepastor. Död 24.11.1820.

Lähde: V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 458.

Tallenna tiedot muistiin