Yliopiston etusivulle Suomeksi På svenska In English
Helsingin yliopisto Eurooppalainen huippuyliopisto
 

Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852

Etusivu > Henkilötiedot

Sisältö:

Muut matrikkelit:

Henkilötiedot

10.10.1818 Jakob Johan Neuman 13243. * Mustasaaressa 5.12.1801. Vht: vaasalainen kauppias, raatimies Johan Samuel Neuman († 1809) ja Ulrika Rönngren. Vaasan triviaalikoulun oppilas 30.1.1813 – 1818. Ylioppilas Turussa 10.10.1818. Pohjalaisen osakunnan jäsen 17.10.1818 [1818] Jacobus Johannes Neuman die XVII Octobris Natus die IV Decembris 1801 | Dicasterio Vasensi adscriptus 1823. Tuomarintutkinto 12.6.1823. Vaasan hovioikeuden auskultantti 25.7.1823. — Varatuomari 1826. Vaasan hovioikeuden kanslisti 1832. Vaasan pormestari 1834. † Vaasassa 1.2.1849.

Pso: 1835 Fredrika Konstantia Lindskog († 1861).

Viittauksia: HYK ms., Pohj. osak. matr. #1927; HYKA, Album 1817–65 s. 26; HYKA TAA Da, Konsistorin registratuura 1823 (23.6.1823, Todistus oikeuslaitoksen palvelukseen pyrkimistä varten). — V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 595 (CLXX); O. Wanne, Liber scholae Wasensis 1722–1830. SSJ 18 (1947) #2097; E. Kojonen, Pohjalaisen osakunnan nimikirja V 1809–1827 (1957) #1927. — H. J. Boström, Wasa hofrätts presidenter, ledamöter och tjänstemän... 1776–1914 (1915) s. 223; H. J. Boström, Wasa Hofrätts auskultanter 1776–1876. SSV 5 (1921) s. 94–133 #218; H. J. Boström, Suomen kaupunkien pormestarit 1800-luvulla. SSJ 1 (1922) s. 56; K. Hedman, Borgmästare och rådmän i Wasa 1610–1925. SSV 9 (1925) s. 149; Sursillin suku (täyd. ja toim. E. Kojonen, 1971) #7867.

Lähdeviite

Yrjö Kotivuori, Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852: Jakob Johan Neuman. Verkkojulkaisu 2005 <https://ylioppilasmatrikkeli.helsinki.fi/henkilo.php?id=13243>. Luettu 7.7.2022.

Ks. myös viittausohje.

Näytä / piilota lisätiedot

Tiedot Laguksen ja Carpelanin matrikkeleissa

Neuman, Jac. Joh. Ostrob. p. 26,1 || Ob. 1927: 17.10.1818 [10.10]. Son af handl. och rådm. Joh. Sam. N. i Vasa († 1808). Född 4.12.1801. Skolg. i Vasa. Betyg 23.6.1823 till rätteg.v. Ausk. i Vasa hofr. 25.7. Vicehäradsh. 1826. Kanslist i Vasa hofr. 1832. Borgm. der 1834. Död 1.2.1849.

Lähde: V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 595.

Tallenna tiedot muistiin