Yliopiston etusivulle Suomeksi På svenska In English
Helsingin yliopisto Eurooppalainen huippuyliopisto
 

Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852

Etusivu > Henkilötiedot

Sisältö:

Muut matrikkelit:

Henkilötiedot

1.5.1822 Gabriel Österberg 13615. * Nurmijärvellä 10.2.1799. Vht: Nurmijärven lukkari Gabriel Österberg († 1809) ja Anna Wikberg. Yksityistodistus. Ylioppilas Turussa 1.5.1822. Merkitty Uusmaalaisen osakunnan matrikkeliin Turun palon jälkeen [1822] Gabriel Österberg, natus die 10:mo Februarii 1799 in paroecia Nurmijärvi. E Schola privata Albo Academico additus die 1:mo Maji. | Predikant på Svartholms fästning. | Kyrkoherde i Joutzenus 1849. Todistus pappisvirkaan pyrkimistä varten registratuurassa 15.10.1825. Vihitty papiksi Porvoon hiippakunnassa 17.12.1825. — Pappina Jääskessä, Kesälahdella, Ruskealassa ja Viipurissa. Svartholman vankilansaarnaaja 1836, ero vankilan lakkauttamisen takia 1848. Varapastori 1838. Loviisan kirkkoherran apulainen 1848. 1. Suomen meriekipaasin pastorin apulainen s.v. Joutsenon kirkkoherra 1849 (virkaan 1851). Rovasti 1861. † Joutsenossa 4.1.1867.

Pso: 1851 Johanna Dorotea Kunde († 1905).

Yksityistod. antaja: Immanuel Ilmoni 12699.

Viittauksia: HYK ms., Uusm. osak. matr. #70; HYKA, Album 1817–65 s. 70; HYKA TAA Da, Konsistorin registratuura 1825; KA Collianderin kokoelma, Suomen kirkon paimenmuisto #3970. — V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 634 (CLXXIII); A. Jörgensen, Nyländska avdelningens matrikel 1640–1868 (1911) #1054. — M. Akiander, Herdaminne I. BNF 13 (1868) s. 302; M. Akiander, Herdaminne II. BNF 14 (1869) s. 316; E. Koskenvesa, Porvoon hiippakuntaan papiksi vihityt vuosina 1722–1829. SKHSV 70–71 (1981) s. 167.

Lähdeviite

Yrjö Kotivuori, Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852: Gabriel Österberg. Verkkojulkaisu 2005 <https://ylioppilasmatrikkeli.helsinki.fi/henkilo.php?id=13615>. Luettu 1.6.2020.

Ks. myös viittausohje.

Näytä / piilota lisätiedot

Tiedot Laguksen ja Carpelanin matrikkeleissa

Österberg, Gabr. Nyland. p. 70,11 || Nyl. 70: 1.5.1822. Född 10.2.1799 i Nurmijärvi. Betyg 15.10.1825 till pvg (17.12). Tjenstgj. i Jääskis, Kesälax, Ruskeala, Viborg. Fånghuspred. på Svartholm 1836. Pastorsadj. vid finska sjöekip. 1848. Kh i Joutseno 1849. Död 4.1.1867.

Lähde: V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 634.

Tallenna tiedot muistiin