Yliopiston etusivulle Suomeksi På svenska In English
Helsingin yliopisto Eurooppalainen huippuyliopisto
 

Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852

Etusivu > Henkilötiedot

Sisältö:

Muut matrikkelit:

Henkilötiedot

28.5.1822 Mauritz Etholén 13630. * Helsingissä 26.9.1806. Vht: helsinkiläinen kauppias, raatimies Karl Gustaf Etholén († 1821) ja Katarina Fredrika Neukirch. Yksityistodistus. Ylioppilas Turussa 28.5.1822. Merkitty Uusmaalaisen osakunnan matrikkeliin Turun palon jälkeen [1822] Mauritius Etholén, natus die 26:to Septembris 1806 in Urbe Helsingfors; E Schola privata Albo Universitatis inscriptus die 28:o Maji. | Utt. Afd. betyg 1828. | Cancellist i Kejserl. Senatens Just. Dep. | Prot. Secret. ders. Tuomarintutkinto 9.12.1828. Turun hovioikeuden auskultantti 20.6.1829. — Turun hovioikeuden ylim. notaari 1832. Varatuomari 1837. Senaatin oikeusosaston kopisti 1837, kanslisti 1839, kirjaaja 1844, protokollasihteeri 1845, esittelijäsihteeri 1851, ero 1869. Valtioneuvos s.v. † Helsingissä 16.2.1870. Naimaton.

Yksityistod. antaja: Karl Erik Hällfors 12428.

Viittauksia: HYK ms., Uusm. osak. matr. #76; HYKA, Album 1817–65 s. 71; HYKA KA Da, Konsistorin registratuura 1828 (13.12.1828, Todistus oikeusvirkoja varten); KA Ansioluettelokokoelma; TMA Turun HO, Luettelo auskultanteista 1750–1896 #1011. — V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 622 (CLXXIII); A. Jörgensen, Nyländska avdelningens matrikel 1640–1868 (1911) #1060. — A. Bergholm, Keisarillisen Suomen hallituskonseljin ja senaatin puheenjohtajat, jäsenet ja virkamiehet 1809–1909 (1912) s. 207; M. Mali, Korkein oikeus 1809–1959 (1959) s. 334.

Lähdeviite

Yrjö Kotivuori, Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852: Mauritz Etholén. Verkkojulkaisu 2005 <https://ylioppilasmatrikkeli.helsinki.fi/henkilo.php?id=13630>. Luettu 26.9.2022.

Ks. myös viittausohje.

Näytä / piilota lisätiedot

Tiedot Laguksen ja Carpelanin matrikkeleissa

Etholén, Mauritius Nyland. p. 71,13 || Nyl. 76: 28.5.1822. Son af rådman och handl. i H:fors Karl Gust. E. Född 26.9.1806. Betyg 13.12.1828 till rätteg.v. Ausk. i Åbo hofr. 1832. Vicehäradsh. 1837. Kopist i senaten 1837. Registrator. Prot. sekr. 1845. Referend. sekr. Statsråd. Afsked 1869. Död 16.2.1870 i H:fors.

Lähde: V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 622.

Tallenna tiedot muistiin