Yliopiston etusivulle Suomeksi På svenska In English
Helsingin yliopisto Eurooppalainen huippuyliopisto
 

Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852

Etusivu > Henkilötiedot

Sisältö:

Muut matrikkelit:

Henkilötiedot

22.6.1826 Ernst Vilhelm Tamlander 14251. * Porissa 29.4.1809. Vht: Akaan kirkkoherra, FM Zachris Tamlander 10432 (yo 1788, † 1828) ja Kristina Moliis. Hämeenlinnan triviaalikoulun oppilas 3.9.1817 – 1819. Porin triviaalikoulun oppilas 21.2.1820 (cl. syntact. #339) – 15.6.1826. Ylioppilas Turussa 22.6.1826. Satakuntalaisen osakunnan jäsen 23.6.1826 [1826 Die Junii XXIII] Ernestus Wilhelmus Tamlander natus Bjoerneburgi die XXIX Aprilis a. MDCCCIX. | Sacris Ordinibus initiatus 29/6 1833. Adj. Pastoris in Keuru. | Kapellan i Ylojärwi 1840. Vihitty papiksi Turun hiippakunnassa 29.6.1833. — Pappina Keuruulla, Pirkkalassa ja Tottijärvellä. Ylöjärven kappalainen 1840. Varapastori 1862. † Ylöjärvellä 14.9.1866. Naimaton.

Viittauksia: HYK ms., Satak. osak. matr. II #1633; HYKA, Album 1817–65 s. 171; KA Collianderin kokoelma, Suomen kirkon paimenmuisto #3439; TMA Turun tuomiokapituli, Papiksi vihityt 1752–1954. — V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 687 (CLXXVII); K. Jäntere, Porin triviaalikoulun oppilasluettelot... SSJ 2 (1926) s. 47; E. Suolahti, Hämeenlinnan triviaalikoulun oppilasmatrikkeli 1799–1841. SSJ 4 (1927) #219; S. Myllyniemi, Hämeenlinnan Triviaalikoulun oppilasmatrikkeli 1799–1841. HSJ 3 (2004) #418. — Släktbok II. SSLS 138 (utg. A. Wilskman, 1918–33) sp. 267 (Tammelander).

Päivitetty 7.1.2008.

Lähdeviite

Yrjö Kotivuori, Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852: Ernst Vilhelm Tamlander. Verkkojulkaisu 2005 <https://ylioppilasmatrikkeli.helsinki.fi/henkilo.php?id=14251>. Luettu 7.7.2022.

Ks. myös viittausohje.

Näytä / piilota lisätiedot

Tiedot Laguksen ja Carpelanin matrikkeleissa

Tamlander, Ernest. Vilh. Satac. p. 171,6 || Sat. 1633: 23.6.1826 [22.6]. Hans far p. 688, bror p. 19. Född 29.4.1809 i Björneb. Skolg. der. Betyg 9.3.1833 till pvg (29.6). Pastorsadj. i Keuru. Tjenstgj. i Tottijärvi 1836–39. Kpl i Ylöjärvi 1840. Vicepastor. Död 14.9.1866.

Lähde: V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 687.

Tallenna tiedot muistiin